شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

 درباره ی سبزوار دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار معرفی انجمن علمی علوم پزشکی  همایش و سمینار و جلسات علمی  سفرنامه و بازدید  کارگاه های آموزشی  پژوهشگران برتر انجمن  اخبار عمومی   آموزش روش تحقیق  مطالب علمی  وبسایت های علمی فرم ها و آیین نامه ها  اعضای انجمن علمی  هیئت مدیره ی انجمن علمی

کارگاه آموزشیHSEویژه دانشجویان علوم پزشکی(بهداشت حرفه ای,محیط,پرستاری )دردوره۲روزه ۱۲و۱۳اردیبهشت۱۳۹۶توسط انجمن علمی علوم پزشکی بهمراه صدور مدرک معتبر ازسوی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی باحضور بیش از۳۰نفر از دانشجویان برگذارشد. شرح ادامه خبر در کانال تلگرامی ما:@meda_iaus_ac_ir

  به گزارش روابط عمومی انجمن علمی علوم پزشکی، آقای رضاشهابی بعنوان عضو کمیته ی داوری ۲ مجله با عنوان های فصلنامه پویش روانشناسی (علمی ترویجی)  و مجله دین و سلامت(علمی ترویجی) همکاری می نماید. همچنین همکاری وی در ۲ مجله ی نویدنو (علمی پژوهشی) و فصلنامه سلامت اجتماعی و اعتیاد(علمی ترویجی) در حال بررسی […]

اسلایدر   اعضای انجمن علمی علوم پزشکی به منظور برگزاری کنگره مشترک دانشجویی با کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی دیدار کردند. در این دیدار که در مورخ ۴ مرداد در محل سالن کنفرانس معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، آقای دکتر الهامی راد (معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار) […]

  پژوهشگران انجمن علمی علوم پزشکی با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مرکز تحقیقات کنسر و مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، پژوهشکده فناوری های نوین ابن سینا، مرکز تحقیقات سالمندی و مرکز تحقیقات سلولی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار این طرح را انجام می دهند. طرح ثبت دوقلو ها […]

  کمپین تحقیقاتی پژوهش در اعتیاد که از دی۹۴ (بامحوریت پرستاری و پیشگیری از اعتیاد) همکاری خود را آغاز نمود، مقالات خود را به کنگره بین المللی دانش اعتیاد(۲۴-۲۶ شهریور، مرکزهمایش های بین المللی رازی) ارسال کرد. لازم به ذکر است در صورت اکسپت شدن مقالات، چکیده ی آنها ایندکس ISI خواهند شد. چکیده ی […]

بایگانی برای مرداد, ۱۳۹۴

پیام تبریک روز پزشک

بدون نظر

http://farabih.tums.ac.ir/sites/default/files/content/images/story/93-06/01/63827871313044431901.jpg

به نام او که نامش دوا و یادش شفاست

اگر پزشک هستی دیگر متعلق یه خودت نیستی

اگر متعقل به خودت هستی دیگر پزشک نیستی

توفیق خدمت‌گذاری به مردم یکی از بهترین هدایای الهی است و تلاش برای تأمین سلامت به عنوان بزرگ‌ترین موهبت الهی پاداشی عظیم دارد و ذخیره‌ای است غنی برای آخرت که نصیب بندگان صالح و خداجوی می‌شود.

ارزشمند ترین نوع خدمت به انسانها مرهم محبت نهادن برآلام جسم و جان آنان و زدودن رنج و اندوه دل افسردگان و کمک به بازگرداندن حیات طیبه به آنهاست .

یکم شهریورماه، سالروز ولادت شیخ الرئیس حسین بن عبدالله معروف به ابن سینا و روز پزشک بهانه شایسته‌ای است که تلاش‌های ارزنده پزشکان این مرز و بوم مورد تقدیر و توجه قرار گیرد.

اینجانب فرا رسیدن خجسته سالروز میلاد زبیب نامور بزرگ ایرانی، شیخ الرئیس ابوعلی سینا و روز پزشک را به تمامی پزشکان تبریک عرض نموده و از زحمات بی دریغ و خالصانه شان تقدیر و تشکر می نمایم.

رضاشهابی

دبیرانجمن علمی علوم پزشکی

۱ شهریور ۱۳۹۴


پیشگیری از تومورهای مغزی

بدون نظر

http://www.afkarnews.ir/images/docs/000421/n00421004-b.jpg

 

متأسفانه امروزه برخی افراد با بیماری های صعب العلاج دست و پنجه نرم می کنند که زندگی را غیرقابل تحمل می کند.

به گزارش روزنامه خراسان یکی از این بیماری های سخت، تومورهای بدخیم مغزی است. این نوع تومورها می تواند در هر قسمت از بدن شروع به رشد کند و به مغز راه یابد. همچنین تومور مغزی می تواند به علت تکثیر غیرطبیعی در مغز به وجود بیاید. سرطان مغز چند علامت شایع دارد از جمله؛
– ادم یا تجمع مایعات بیش از حد در بافت حفره های بدن.
– تاری دید
– از دست دادن حواس
– مشکل گفتاری
با این حال مانند انواع دیگر سرطان می توان با سالم زندگی کردن، از بروز این بیماری پیشگیری کرد.

(بیشتر…)


فرار مغزها ۲ برابر درآمد نفتی به اقتصاد ایران زیان می‌زند!

بدون نظر

فرار مغزها ۲ برابر درآمد نفتی به اقتصاد ایران زیان می‌زند!

طبق آمار صندوق بین‌المللی پول(در گزارش سال ۲۰۰۹)‌، به معضل فرار مغز‌ها اشاره دارد. معضل فرار مغزها بعد از انقلاب در ایران به مشکلی بزرگ و به تعبیری شوم برای مسئولان جامعه تبدیل شده است؛ آن هم فرار بی‌بازگشت چندین هزار نخبه در سال؛ فراری که چه به لحاظ انسانی سرتاپا ضرر است و چه به لحاظ مادی.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آفتاب یزد در بعد ضرر انسانی برای کشور همین بس که فرارمغزها در درجه اول موجب فرار ژن نخبگی از ایران می‌شود چراکه هر نخبه‌ای که از ایران مهاجرت می‌کند ژن نخبگی‌اش را نیز با خود ‌می‌برد و نسلش در سایر کشورها امتداد می‌یابد. در بعد ضرر مادی نیز برای پی بردن به عمق فاجعه این معضل کافی است بدانید به گفته عباس ملک‌زاده میلانی مورخ و ایران‌شناس ” فرار مغزها در چند سال اخیر ۳۰۰ برابر جنگ ایران و عراق به اقتصاد ایران صدمه زده است!» یا به اعتقاد جولان عبدالخالق کارشناس ارشد بانک جهانیرضا فرجی دانا،وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری نیز گفته بود: «هر سال چندین هزار ایرانی بسیار بااستعداد و تحصیلکرده از ایران خارج ‌می‌شوند و خروج این افراد از کشور ۱۵۰ میلیارد دلار برای اقتصاد کشور زیان آور است».

 

(بیشتر…)


فرهنگ اختصارات پزشکی بیلیر

بدون نظر

جهت دریافت بروی نام فایل کلیک نمایید

فرهنگ اختصارات پزشکی بیلیر

 

منبع: دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیمارستان امام رضا(ع)


توجه ویژه به تغذیه اصولی و عملی در بیمارستان ها،کاهش عوارض بیماری را به همراه دارد

بدون نظر

رییس انجمن تغذیه بالینی آسیا گفت: وضعیت تغذیه بیماران در بخش مراقبت های ویژه و سایر بخش های کشور طی چند سال گذشته بهبود چشمگیری یافته است.
به گزارش وب دا، دکتر عبدالرضا نوروزی در جمع خبرنگاران افزود: با اقدامات انجام شده بویژه اولویت قرار دادن تغذیه در اعتبار بخشی بیمارستان ها و توجه طرح تحول نظام سلامت به مباحث تغذیه هم اکنون تغذیه اصولی و علمی در بیمارستان ها مورد توجه قرار دارد.

(بیشتر…)


گلایه مندی پرستاران از انتشار خبر سرقت ۶۰ میلیونی توسط یک پرستار

بدون نظر

http://khp.ir/picture/1/0index9.jpg

 

رئیس سازمان نظام پرستاری مشهد گفت:

در پی انتشار خبر سرقت ۶۰ میلیونی توسط یک پرستار ، پرستاران استان ابراز گلایه مندی کردند.

سیدرضا مظلوم رئیس سازمان نظام پرستاری مشهد و شهرستانهای تابعه در گفتگو با خبرنگار آفتاب سرخس گفت: متاسفانه درج خبری در خبرگزاری ها و جراید خبری مبنی بر دستگیری سارقی که از یک سالمند در شهر سرخس سرقت کرده است با عنوان “سرقت ملیونی یک پرستار از یک سالمند” سوای اصل خبر که ناراحت کننده بود، موجب آزرده خاطر پرستاران سخت کوشی شده که بطور شبانه روزی در حال خدمت هستند.

(بیشتر…)


بزرگترین کلینیک دندانپزشکی کشور در واحد بروجرد با حضور وزیر بهداشت افتتاح می‌شود

بدون نظر

تصویر مطلب بزرگترین کلینیک دندانپزشکی کشور در واحد بروجرد با حضور وزیر بهداشت افتتاح می‌شود

 

۵۰ هزار متر مربع از پروژه‌های عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و وزیر بهداشت به بهره‌برداری می‌ رسد.

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، ۵۰ هزار متر مربع از فضای آموزشی، پژوهشی، درمانی، فرهنگی و رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد در مراسمی با حضور دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اوایل شهریور و همزمان با آغاز هفته دولت، افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

(بیشتر…)


فقط ١٠‌درصد ایرانی ها میوه و سبزی کافی می‌خورند

بدون نظر

فقط ١٠‌درصد ایرانی ها میوه و سبزی کافی می‌خورند

 

وضع تغذیه‌ای ایرانیان نگران‌کننده است. هم مصرف لبنیات در کشور مشکل دارد، هم سبزی و میوه و گوشت. آمارها نشان می‌دهد تنها ١٠‌درصد ایرانیان، میوه و سبزی به اندازه کافی مصرف می‌کنند. مابقی اما مشکل تغذیه‌ای دارند. مصرف گوشت قرمز، مرغ و ماهی هم پایین‌تر از میانگین جهانی است، آن‌قدر که خیلی از مسئولان تغذیه‌ای را نگران کرده. آنها از شرایط تغذیه‌ای ایرانیان، با توجه به شیوع بالای بیماری‌های غیرواگیر، به شدت نگران هستند. دیابت، فشار خون، سکته‌های مغزی و قلبی، سرطان و پوکی استخوان، بیماری‌هایی است که گریبانگیر ایرانیان شده و به این زودی هم آنها را رها نمی‌کند.

(بیشتر…)


یک پرستار،جان ۱۴ کودکِ بیمار را از آتش نجات داد

بدون نظر

یک پرستار،جان 14 کودکِ بیمار را از آتش نجات داد

 

محمد شریفی مقدم دبیر کل خانه پرستار همراه با عده ای مسئولین نظام پرستاری رشت و جمعی از پرستاران به دیدار پرستار فداکاری رفتند که با به خطر انداختن جان خود موجبات نجات جان ۱۴ بیمار کودک و همراه آنان را فراهم آورد.

به گزارش سلامت نیوز به گفته شاهدان عینی در حالیکه یکی از اتاقهای بیمارستان ۱۷ شهریور به دلایل نامعلوم طعمه حریق شده بود خانم قربانی پرستار فداکار بخش ابتدا تمامی کودکان و همراهان را از بخش بیرون و سپس یک تنه اقدام به اطفا حریق نمود!

گفتنیست این بیمارستان که مدت زمان زیادی هم از افتتاح آن نگذشته برای دومین بار دچار حادثه آتش سوزی شده است.

این پرستار بیمارستان ۱۷ شهریور رشت که همچنان به دلیل صدمات ناشی از آتش سوزی دچار مشکلات تنفسی شده از سوی مسئولین خانه پرستار و همچنین هیئت مدیره نظام پرستاری رشت با اهدای لوح یادبود مورد تقدیر قرار گرفت.
منبع: سلامت نیوز


رتبه نوزدهم ایران از نظر میزان مصرف الکل

بدون نظر

رتبه نوزدهم ایران از نظر میزان مصرف الکل

مصرف مشروبات الکلی در بین ایرانیان یکی از معضلاتی است که در سال های اخیر آنقدر افزایش یافته که وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی را به فکر ایجاد مراکز ترک الکل انداخته است. به گفته سردار احمدی مقدم فرمانده سابق نیروی انتظامی در سال ۱۳۹۰ حدود ۲۰۰هزار نفر معتاد به الکل در کشور وجود داشت. اما آنچه موضوع مصرف مشروبات الکلی را در روزهای اخیر به صدر اخبار کشور آورد اعلام آمارهای وحشتناک از مصرف سالانه الکل از سوی معاون بهداشتی وزیر بهداشت بود که اگرچه تکذیب شد اما این نگرانی را ایجاد کرد که با نبود آمار صحیح و دقیق از میزان مصرف چگونه می توان با این معضل مقابله کرد.

(بیشتر…)


خانه‌نشینی نیمی از پرستاران

بدون نظر

خانه‌نشینی نیمی از پرستاران        http://khp.ir/picture/1/350351_orig.jpg

 

با توجه به اینکه پرستاری جزو مشاغل سخت است و پرستاران با بیماران بدحال، همراه‌های بی‌قرار، بی‌خوابی‌های شبانه و استرس‌های فراوان مواجه‌اند، عدم جذابیت‌های لازم در این حرفه باعث عدم استقبال فارغ‌التحصیلان از آن شده است. با وجود اینکه سالانه هشت هزار پرستار از دانشگاه‌های کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند فقط کمتر از ۵۰درصد از آنها جذب این شغل می‌شوند. باید توجه داشت که اغلب پرستاران فارغ‌التحصیل به خارج از کشور مهاجرت کاری می‌کنند و بخشی دیگر نیز با وجود اینکه در کشور حضور دارند اما جذب دیگر بازار‌های اشتغال می‌شوند و بخشی دیگر هم بیکاری و خانه‌نشینی را به این شغل پرخطر ترجیح می‌دهند.

(بیشتر…)


چگونه قلب سالمی داشته باشیم

بدون نظر
http://seemorgh.com/images/images_old/152862.jpg
بیماری‌های قلبی علت اصلی مرگ‌ومیر و ناتوانی زنان و مردان در سراسر جهان است، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توان توسط آن‌ از قلب محافظت کرد و قلبی سالم داشت.محمد حسینی در گفت‌وگو با فارس گفت: بیماری‌های قلبی عروقی علت اصلی مرگ‌ومیر در مردان و زنان در سراسر جهان است. این بیماری ها اشکال مختلفی مانند فشارخون، بیماری تصلب شرایین (آترواسکلروز) کرونری و سکته قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی و… دارند.


اسلاید کمک های اولیه

۲ نظر

http://www.up.98ia.com/images/zeiomfzyndlgd3ti67i.jpg

 

اسلاید های آموزشی کمک های اولیه(منبع: بیمارستان شهید هاشمی نژاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد)


جزوه ی ECG کارگاه دکتر شهابی

بدون نظر

http://www.jpinfotec.com/images/ecg1.jpg

جزوه ی ECG دکتر جواد شهابی

استادیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

منبع:سایت دانشجویان پزشکی اصفهان

 


با نشستن زیاد هر روز به مرگ نزدیک تر می شوید!

بدون نظر
سبک زندگی مدرن امروزی خیلی ها را بی تحرک و کم تحرک کرده و دیگر خبری از جنب و جوش و فعالیت های بدنی گذشته نیست. بیشتر کارها به صورت کامپیوتری انجام می شود و همین امر انسان ها را به یک جا نشستن سوق داده است، به طوری که حتی یک کارمند برای ارتباط با همکار دیگر خوn که در اتاق کناری حضور دارد از تلفن وایمیل استفاده می کند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه فرهیختگان،این ویروس بی تحرکی و ثابت یک جا نشستن بسیار خطرناک تر از آن چیزی است که تصور می کنیم. در اینفوگرافی زیر با این خطرات آشنا می شوید:
اینفوگرافی خطرات پشت میزنشینی

گریه برای سلامتی مفید است

بدون نظر

http://naslemusic.com/upload/images/zol7f73pnnc1eacyd8o.jpg

 

گریه کردن گاهی برای سلامتی مفید است و تا ۸۸ درصد بر بهبود خلق و خوی مؤثر است.

به گزارش مهر، محققان آمریکایی دریافته‌اند، همانطور که خنده برای سلامتی مفید است، گریه کردن هم فواید بسیاری دارد.

(بیشتر…)


نوجوانان بیشتر از دو ساعت در شبکه های اجتماعی نباشند

بدون نظر

http://s6.picofile.com/file/8204943476/network.jpeg

 

یک مطالعه جدید نشان داد که افرادی که بیش از ۲ ساعت در روز وقت خود را در شبکه های اجتماعی می گذرانند به احتمال بیشتری دچار مشکلات ذهنی و روانی خواهند شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، تحقیقات جدید در کانادا نشان می دهد که نوجوانانی که در اغلب اوقات از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند، بیشتر دچار مشکلات بهداشت روانی می شوند.

(بیشتر…)


پیام تبریک به مناسبت روز خبرنگار

بدون نظر

https://rasekhoon.net/userfiles/vizhe/new/reporter.jpg

 

« ن وَالقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ»

۱۷مرداد روز شهادت خبرنگار شهید صارمی هر سال بهانه ای است تا به جامعه خبری کشورمان خدا قوت و دست مریزاد بگوییم.

روز خبرنگار فرصتی ارزشمند و گرانبها  است، برای پاسداشت مقام شامخ تمامی انسان های فرهیخته از جمله شهید محمود صارمی که در راه روشنگری و آگاهی بخشی به جامعه جان خود را تقدیم انقلاب کردند.

اینجانب، از جهاندار جهان آفرین حیات مشحون از عزت ، سلامتی ، توفیق و سربلندی را برای تمامی دست‌اندرکاران در حوزه رسانه و اطلاع رسانی بویژه خبرنگاران محترم مسئلت دارم .

رضاشهابی

دبیرانجمن علمی علوم پزشکی

۱۷مرداد ۱۳۹۴


کشف ارتباط مهارت تفکر با بیماری‌های قلبی توسط دانشمند ایرانی

بدون نظر

http://media.isna.ir/content/1438867485157_4.JPG/4

 

دانشمند ایرانی مرکز پزشکی دانشگاه لیدن هلند و همکارانش در تحقیقات جدید خود دریافتند که افراد با نمرات پائین‌تر در یک آزمون مهارت‌های تفکر مورد نیاز برای استفاده از خرد، حل مشکلات و برنامه‌ریزی، ممکن است در معرض خطر بالاتر حملات قلبی یا سکته قرار داشته باشند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر بهنام صبائیان، دانش‌آموخته دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مولف این تحقیق اظهار کرد: این تحقیقات نشان می‌دهد که عملکرد مغزی و قلبی بیشتر از آنچه در ظاهر نشان می‌دهد، به هم مرتبط هستند.

(بیشتر…)


زنگ خطر شکست طرح تحول نظام سلامت با افزایش بدهی دولت به صندوق‌های بیمه‌گر

بدون نظر

http://www.kazeroonnema.ir/files/fa/news/1388/10/15/8391_169.jpg

 

شاهین محمد صادقی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از عدم پرداخت سهم دولت به صندوق های بیمه گر از جمله تامین اجتماعی در تامین هزینه درمانی افراد تحت پوشش، گفت: متاسفانه دولت ها طی چند سال گذشته به دلیل محدودیت منابع مالی، سهم خود به بیمه ها را پرداخت نکرده اند؛ ازاین رو صندوق های بیمه گر برای پرداخت حق العلاج بیماران به بیمارستان ها، مراکز درمانی و دانشگاهی دچار مشکل شدند.

(بیشتر…)