شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

 درباره ی سبزوار دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار معرفی انجمن علمی علوم پزشکی  همایش و سمینار و جلسات علمی  سفرنامه و بازدید  کارگاه های آموزشی  پژوهشگران برتر انجمن  اخبار عمومی   آموزش روش تحقیق  مطالب علمی  وبسایت های علمی فرم ها و آیین نامه ها  اعضای انجمن علمی  هیئت مدیره ی انجمن علمی

کارگاه آموزشیHSEویژه دانشجویان علوم پزشکی(بهداشت حرفه ای,محیط,پرستاری )دردوره۲روزه ۱۲و۱۳اردیبهشت۱۳۹۶توسط انجمن علمی علوم پزشکی بهمراه صدور مدرک معتبر ازسوی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی باحضور بیش از۳۰نفر از دانشجویان برگذارشد. شرح ادامه خبر در کانال تلگرامی ما:@meda_iaus_ac_ir

  به گزارش روابط عمومی انجمن علمی علوم پزشکی، آقای رضاشهابی بعنوان عضو کمیته ی داوری ۲ مجله با عنوان های فصلنامه پویش روانشناسی (علمی ترویجی)  و مجله دین و سلامت(علمی ترویجی) همکاری می نماید. همچنین همکاری وی در ۲ مجله ی نویدنو (علمی پژوهشی) و فصلنامه سلامت اجتماعی و اعتیاد(علمی ترویجی) در حال بررسی […]

اسلایدر   اعضای انجمن علمی علوم پزشکی به منظور برگزاری کنگره مشترک دانشجویی با کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی دیدار کردند. در این دیدار که در مورخ ۴ مرداد در محل سالن کنفرانس معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، آقای دکتر الهامی راد (معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار) […]

  پژوهشگران انجمن علمی علوم پزشکی با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مرکز تحقیقات کنسر و مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، پژوهشکده فناوری های نوین ابن سینا، مرکز تحقیقات سالمندی و مرکز تحقیقات سلولی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار این طرح را انجام می دهند. طرح ثبت دوقلو ها […]

  کمپین تحقیقاتی پژوهش در اعتیاد که از دی۹۴ (بامحوریت پرستاری و پیشگیری از اعتیاد) همکاری خود را آغاز نمود، مقالات خود را به کنگره بین المللی دانش اعتیاد(۲۴-۲۶ شهریور، مرکزهمایش های بین المللی رازی) ارسال کرد. لازم به ذکر است در صورت اکسپت شدن مقالات، چکیده ی آنها ایندکس ISI خواهند شد. چکیده ی […]

درباره ی شهرستان سبزوار

 

پیشینه‌ی تاریخی شهرستان سبزوار:
با کشف یک ساطور متعلق به انسان ابزارساز، قدمت سبزوار که پیش از این تنها ۶ هزار سال تخمین زده می‌شد به ۱۲هزارسال افزایش یافت. سنگ اوّلیه‌ی ابزار سنگی به‌صورت رگه‌هایی در ارتفاعات بینالود وجود داشته و انسان‌های آن روزگار، این سنگ‌ها را از طریق آب حمل کرده و به مناطق زیست خود انتقال داده سپس با تراش دادن سنگ‌ها، ابزار مورد نیاز شان را از آن تولید می‌کردند. بررسی‌های باستان شناسی در بخش‌های جنوبی سبزوار از انسان‌های ابزارساز مربوط به نئولوتیک بدون سفال خبر می‌دهد.

بررسی‌های دوتن از دیرینه شناسان بنام علی آریایی از ایران و کلود سیبلت از فرانسه طی دو فصل در این حوزه، به کشف تعداد ۸۰ ابزار ساطور در این حوزه منجر شد. آنان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که قدیمی‌ترین ردپای انسان ابزارساز در آسیای جنوب‌غربی در این محل شناسایی شده است که قدمتی در حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار سال دارد. (منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی- تهران- ۱۳۸۴)

ابزارهای بدست آمده از این منطقه شامل تبر، کارد و چاقو است که مورد استفاده انسان ابزار ساز قرار می‌گرفته است.

سبزوار در کنار جاده ابریشم و راه زیارت معبد بودا قرار گرفته است و آتشکده آذربرزین مهر در این شهر قرار دارد. بیش از ۵۰۰ اثر تاریخی از هزاره سوم قبل از میلاد تاکنون در شهرستان سبزوار شناسایی شده است که بیش از ۱۰۰ اثر آن به ثبت آثار ملی رسیده است.

 

جغرافیای سبزوار:
شهرستان سبزوار با قرارگیری در غرب اُستان خراسان رضوی و فاصله‌ی ۲۲۰ کیلومتری از مشهدمقدس، وسعتی بالغ بر ۲۰٫۶۲۸ کیلومتر مربع، ارتفاع ۶/۹۷۷ متر از سطح دریا و بلندترین نقطه‌ی آن در رشته‌ کوه جغتای، ۲۹۲۴ متر ارتفاع دارد. این شهرستان دارای پنج بخش به نام‌های مرکزی، ششتمد، روداب، داورزن و خوشاب، ۲۵ دهستان، ۷ شهر و ۴۹۲ روستا می‌باشد که اوّلین حوزه‌ی کشور به‌لحاظ تعداد دهستان به‌شمار می‌رود.

جمعیت فعلی شهرستان حدود ۵۰۰ هزار نفر می‌باشد که ۴۸ درصد آن را جمعیت شهری و ۴۲ درصد را جمعیت روستایی تشکیل می‌دهد. اقلیم شهرستان خُشک تا نیمه خُشک، متوسط بارش نزولات آسمانی آن ۱۸۹ میلی‌متر و باد غالب آن، شرقی است.

 

 

ویژگی‌های طبیعی و تاریخی سبزوار:
چهره‌ی مناطق شرقی، شمالی و جنوبی شهرستان سبزوار، کوهستانی و دارای اقلیم معتدل و در قسمت‌های جلگه‌ای با هوای گرم همراه است. در این شهرستان، رودخانه‌های دائمی متعددی وجود دارند.

شهرستان سبزوار در حدود ۲۰۰۰ سال پیش از اسلام و به احتمال قوی در عصر ساسانیان بنا گردیده است. ابتدا «ساسان‌وار» نامیده می‌شده و بعد از اسلام به «بیهق» مشهور و سپس «سبزوار» نام گرفته است. این ناحیه، خاستگاه قیام شیعی «سربداران» بوده و برگه‌های زرین تاریخ تشیع را رقم زده و به «دارالمؤمنین» شهرت دارد.

وجود آتشکده‌ی آذربرزین‌مهر، آرامگاه اُسطوره‌ای سهراب و میدان دیو سفید، بیانگر جایگاه ویژه‌ی حوزه‌ی تمدنی پیش از اسلام در این منطقه می‌باشد. زبان اکثر مردم شهرستان سبزوار «فارسی» است. مجموعه‌ آثار تاریخی موجود در محدوده‌ی جغرافیایی شهرستان بیش از ۵۰۰ اثر تاریخی شناخته‌شده است که شامل ابنیه، تپه، محوطه‌ی باستانی و تاریخی می‌باشد.

از جمله آثار تاریخی این شهرستان می‌توان به مسجد جامع، مسجد پامنار، مصلی تاریخی، کاروانسرای فرامرزخان، خانه‌باغ اُسکویی، مسجد خسروشیر، مناره‌ی خسروگرد، بقعه‌ی امامزاده یحیی، بقعه‌ی امامزاده شعیب، آرامگاه حاج ملاهادی سبزواری (اسرار)، آرامگاه میرزا امین‌التجار مشهدی، مدرسه‌ی فخریه و آرامگاه بقراط اشاره کرد.

از مفاخر این شهرستان نیز می‌توان به ابوالفضل بیهقی، ابوالحسن زید بیهقی، عطاملک جوینی، ابن‌یمین فریومدی، ملاحسن واعظ‌کاشفی، حاج‌ملاهادی سبزواری، محمدتقی شریعتی، دکتر علی‌ شریعتی، محمود دولت‌آبادی و… اشاره کرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.


هشت × = 40